Tlvilg, hol vagy?
Paulinyi Tams 2006.06.30. 12:05
A spiritiszta szenszon megszlal mdium lassan, tredezetten, zeneteket tovbbt a tlvilgrl a jelenlevknek. A tlvilgrl, ahova a vallsos s okkult hagyomnyok szerint a holtak lelkei kerlnek. Az letbe visszahozott klinikai halottak beszmoli szerint a hall pillanatban kiszllunk, utazsra indulunk a testnkbl. De hov? Hol van a Tlvilg valjban?
A spiritiszta szenszon megszlal mdium lassan, tredezetten, zeneteket tovbbt a tlvilgrl a jelenlevknek. A tlvilgrl, ahova a vallsos s okkult hagyomnyok szerint a holtak lelkei kerlnek. Az letbe visszahozott klinikai halottak beszmoli szerint a hall pillanatban kiszllunk, utazsra indulunk a testnkbl. De hov? Hol van a Tlvilg valjban?
A tlvilg ltbe vetett hit egyids a gondolkod emberrel. Minden kornak s kultrnak megvolt a sajtos elkpzelse arrl, hogy a testi let vge, egy msik vilgba val tlpst is jelent. Korunk meglv vallsai mellett, az ezotriban is jjled a tlvilg kpe - mai nyelven szlva - a ltezs egy msik dimenzijaknt. A hallkzeli lmnyek egyre terjed ismereteit, a parapszicholgiai kutatsok eredmnyei is kiegszteni ltszanak. gy tnik, a tlvilg lassan a ktkedknek is tudomnyosan bizonytott tehet. A helyzet azonban korntsem ilyen egyszer. Mieltt a tlvilg koordintinak frkszsbe fognnk, vizsgljuk meg elszr azt, mi is az a rendelkezsre ll tnyanyag, ami a hall utni ltet racionlis megkzeltsben is valsznv teheti. Noha a tma illetkese, vagyis a tudomnyos parapszicholgia ppen a mdiumok megfigyelsvel kezdte vizsglatait, mr szletsekor kt prtra szakadt a tlvilg krdst illeten. A kutatk egyik rsze a mdiumok paranormlis informciit a tlvilg megnyilvnulsaknt ltja, mg a msik rszk ugyanezt az l emberi agy rejtlyes kpessgnek eredmnyeknt. A hall utni let kutatsnak legkzvetlenebb mdja rtheten a mdiumokon keresztl trtnhetne, hiszen itt a tlvilg lakitl els kzbl kaphatnnk informcikat. De valban "elskzbl" szrmaznak-e a mdium ltal kzltek? Valban el lehet-e fogadni egy sikeres mdiumi ls eredmnyeit a tlvilg bizonytkaknt? Ennek eldntshez nzzk meg kzelebbrl a mdiumits egy-kt jellegzetes produktumt s lehetsges magyarzataikat.
A mdium sz kzvettt jelent, kzvettt a kt vilg kztt. Olyan rzkeny, extraszenz embereket, akik kpesek meghallani s kimondani a msik vilg hangjait. Klasszikus esetben a mdium a megfelel ritulk utn hipnzisszer transzba esik, majd a megidzett llek rajta keresztl megnyilatkozik. A megnyilatkozsnak szmtalan mdja lehet. A kommunikci taln legkzvetlenebb fajtjban a llek egyszeren a mdium hangkpz szervein keresztl beszlni kezd, de megnyilvnulhat egy ingn keresztl is, vagy - a kreatvabb lelkek esetben - konkrt kpzmvszeti, zenei vagy irodalmi alkotsok ksztsvel. Az gy nyert informcik s alkotsok hitelessge megint csak szles skln mozog. Nzzk meg elskpp azt, hogy mik azok az informcik, amelyekre a tudomnyos parapszicholgia felfigyelt. Ha egy mdium az elhunyt hozztartoznak olyan tnyeket kzl, amit a hozztartozn - s persze az elhunyton - kvl senki sem ismerhetett, akkor ez mris bizonyt erej tnynek tnik a tlvilg ltt illeten.
Igen m, de kt l ember kztt is bizonythatan mkdik a teleptia kpessge, s ez elmletileg mr elg lehet a mdium szmra egy - a hozztartoz agyban ltez - titkos tny feldertshez. Ugyangy az, ha az elhunyt zenete alapjn elkerl az elsott vgrendelet, amirl csakis tudott, szintn magyarzhat a mdium tvrzkelsi kpessgvel, amit a parapszicholgia clairvoyance-nak, vagyis a trgyi krnyezet nem fizikai ton val szlelsnek nevez. A szenszokon a szellemek sok esetben zajokat is keltenek, vagy trgyakat mozgatnak meg, az lk ltszlagos kzremkdse nlkl. Brmily furcsa, az ilyen megnyilvnulsok is a mdium szmljra rhatk, hiszen a pszichokinzis emberi kpessge, a tudat krnyezetre hat megmagyarzhatatlan, aktv hatst jelenti. Az n. Poltergeist eseteknl - ahol akr btorok is lebegnek - szintn mindig kimutathat egy, a hatsokrt pszichsen felels l szemly.
Az ismert emberi parapszicholgiai kpessgek teht elmletileg - mindennem tlvilg lte nlkl is - alkalmasak lehetnek a mdiumi jelensgek fellpshez. Ha becsletesen kzeltjk meg a tlvilg mdiumokon keresztl szerezhet bizonytkait, azt kell ltnunk, hogy a tlvilg lte tudomnyosan sem nem bizonythat, sem nem cfolhat, hiszen mindaddig, amg egy jelensget egy l ember szlel - klnben honnan tudnnk rla? - annak ltrejtte az parakpessgeivel is magyarzhat. Ktsgkvl magnyos s tehetetlen rzs lehet materialista felfogs parapszicholgusok kztt szellemknt megjelenni, a tlvilg racionlis megkzeltshez azonban tovbbi utak is vezetnek. A mr emltett hallkzeli lmnyek tbbsgben az azt tlk, az lmny ideje alatt gyakorlatilag semmifle letjelensget nem produklnak - esetenknt agymkdsk sincs -, mgis kiterjedt s visszaigazolhat szrevteleket tesznek krnyezetk egyidej esemnyeirl.
Az els - s komolyan elgondolkodtat - lmnyek egyike az, hogy egyszeren a testkn kvl talljk magukat, kvlrl szemllve a krlttk trtnteket. Ilyenkor gyakran szmolnak be olyan rendkvli esemnyekrl is - termszetesen a fellesztsk utn -, amikrl igazn nem illene tudniuk, hiszen a materialista parapszicholgia az rzkszerveken tli szlelseket is az l agy mkdshez kti. Az, hogy egy mtasztalon fekv, gyakorlatilag halott test visszaigazolhatan kpes szlelni a krhz vrjban foly prbeszdeket, mr az ismert parakpessgekkel is csak meglehetsen tttelesen magyarzhat.
A tudat - nevezzk most gy - teht mintha meglenne a test s az agy mkdse nlkl is. A testelhagyst kvet lmnyek mg jobban megrendtik a valsgrl, a trrl s az idrl alkotott fogalmainkat. Az letfilm lepergse - a hasonlat egybknt helytelen, hiszen a tudat ilyenkor az egsz lett egyszerre(!) li meg - azt mutatja hogy a htkznapi idszlelsnk csak egy a lehetsgesek kzl. Amikor pedig a tudat tovbbhalad az lomszer elziumi mezk fel, mr vgkpp csdt mondanak a trrl alkotott fogalmaink is. A tlvilg mdiumi lersainak sszevetse az lmok mindennapos s mindnyjunk ltal tapasztalt lmnyeivel, azrt is hasznos lehet, mert rvilgt egy alapvet viszonylagossgra a ltezs trvnyszersgeit illeten.
Ha valaki lmban repl, tvltozik, vagy egy pillants alatt vlt helyszneket, annak senki sem firtatja a fizikai kptelensgeit, hiszen az lom sajtos tudatllapotban ezek az esemnyek termszetesnek tekinthetk. Az ber - vagyis az ltalunk normlisnak tekintett - tudatllapotok lmnyeire ms dolgok jellemzk, pldul a tr s az id kvetkezetesen stabil tapasztalata.
Miutn a tudat termszetrl mg a "normlis" pszicholgia is csak vajmi keveset tud, a megvltozott tudatllapotok klns valsgait nem kell felttlenl msodlagosnak tekinteni. Az vezredes emberi blcseletek s vallsfilozfik szerint pldul ppen az ltalunk megszokott szlels az, ami a valsg legcseklyebb szelett kpes megvilgtani. A tudat nem felttlenl, st, valsznleg ppen nem a mi tr-id fogalmainkban lerhatan ltezik. Sajtos kpnk a vilgrl egy specilis tudatllapot tapasztalataira pl, az azon kvl es lmnyeinkre, pldul az lmainkra, vagy csak hzagosan tudunk emlkezni, vagy a termszetfeletti jelensgek gyans s rejtlyes birodalmba soroljuk ket.
rdekes s tanulsgos felfigyelni azokra az analgikra, amik a tlvilg vallsi lersaibl maradtak rnk.
Az egyiptomi s tibeti halottasknyveket, mintha a mai hallkzeli lmnyek kutatsai alapjn rtk volna, szrl szra gy jelentik meg ugyanis a tudat llomsait, a haldokls folyamatban. Miutn a klinikai hall vizsglatnak tanulsgaival sszevethet misztikus lltsok mr besorolhatv vltak a tudomnyos tnyek krbe, mirt ne lennnk nagyobb bizalommal a tibeti ltfilozfik tudattal kapcsolatos egyb lltsaival szemben? A mai tudomnyos parapszicholgia egyes ltmodelljei egybknt igencsak misztikusnak mondhatk, hiszen ahogy mr emltettem, a tudatot nem az ismert tridben lerhat jelensgknt kezelik. Newtoni vilgkpnket - mechanikus mozgstrvnyek a vgtelen billirdasztalon - kevsb rengette meg Einstein relativits elmlete - amely szerint a tr s id mr egymsba olvad -, mint ami a tudat s valsg mlyebb viszonyainak tudomnyos megismersbl vrhat.
Nem knny persze egy vgtelen lomvilg lmodiknt objektv trvnyekre bukkanni a valsg vgs krdseit illeten, azonban ha sikerl feloldani az eltleteinket a lehetetlennel szemben, mr nagy lpst tettnk. s hogy hol is van a tlvilg? Valsznleg a krds annyira rtelmes, mint lmaink szntereit kutatni az ismert tridben. A krdst visszafordtva megszokott vilgunk viszonylagossgt ismerhetjk fel, a tudatllapotok s a tapasztals szmtalan lehetsgeinek egyikeknt. letnk, ltnk pillanatai az itt s most illzijban, a mindig s mindenhol paradox vilgban zajlanak.
|