Ksrtetvadszat Angliban
2006.06.29. 13:46
A vilgos elmk gyanakodva szemllik az don kastlyok testetlen lakit. A modern tudomny nem bklhet meg az olyan laktrsakkal, mint a lefejezett lovagok s levegben lebeg komornyikok. Noha semmi sem mozgatja meg jobban az emberi fantzit, mint a titokzatos jelensgek, a tudomny jra s jra megprbl racionlis magyarzatot tallni rjuk. Erre sznta el magt Richard Wiseman pszicholgiaprofesszor is, aki magnetomterekkel, hang- s fnyrzkelkkel kezdte meg a ksrtetek elleni harct.
Egyik csatatere a Hampton Court Palace, amely vszzadok ta ksrtetkastlyknt hres. Ennek oka Catherine Howard, VIII. Henrik tdik felesge, aki hszves korban hzassgtrssel vdolva lpett a vrpadra. gy beszlik, krhozott lelke azta is irgalomrt knyrg a kastly szellemgalrijban, ahol idnknt hideg kz fogja meg a ltogatk nyakt, nmelyek klns erk jelenltt rzik, s csaknem eljulnak a feszltsgtl.
Egy msik helyszn az edinburghi South Bridge Vaults. A hd veibe ptett kamrkat s folyoskat 1996 ta ltogathatjk a turistk. A hd nmelyik boltve alatt elsuhan lnyeket vlnek ltni, gy rzik, hogy minden lpsket lthatatlan szemek figyelik, s nmely helyeken egy szemtelen ksrtet illetlen szavakat sugdos a flkbe.
Wiseman persze humbugnak tartja az egszet, s helysznvzlatn bejellte a kastly s a hd azon pontjait, ahol a ltogatk rejtlyes dolgokat szleltek. Fltnt, hogy a turistk s a szellemvadszok ugyanazon helyeket talltk "ksrtetgyansnak". A mszerek kidertettk a rideg valsgot. A hideg kz rzett egy-egy rosszul zr ablakon vagy titkos ajtn besurran fuvallat kelti, a szellemek jelenltnek rzett az elektromgneses mezk minimlis ingadozsa okozza. Ez alig ersebb, mint egy tvkszlk kisugrzsa, de Wiseman a kanadai M. Persinger agykutat munkjra utal, aki az elektromgneses sugaraknak az emberi szervezetre val hatst vizsglta.
"Szellemcsinlknt" buksisakra rgztett tekercseket hasznlt, amelyek gyenge elektromgneses jeleket kldtek az agyba. gy ingerelte a halntklebenyeket, aminek a ksrleti szemlyeknl hallucincik voltak a kvetkezmnyei. Egyesek gy reztk, hogy lebegnek, msok a mennyei boldogsg s a pokoli rmltomsok kztt ingadoztak.
A gerjesztett elektromgneses meztl fggen Persinger klnbz rzelmeket is el tudott idzni. Ha a jelek a bal agyfltekre hatottak, a ksrleti szemlyek hangokat hallottak, mg a jobb agyfltekre hatva gy reztk, mintha egy lthatatlan lny lenne a szobban. Az elektromgneses sugarak hatsmechanizmusa nem tisztzott, de a szellemvadszok szerint ezek okozzk a misztikus jelensgeket. Az infrahangok olyan mly hanghullmok, amelyeket a szl vagy a tenger hullmverse kelthet. Tudatosan ugyan nem szleljk ket, de azrt hatnak rnk. Ha elg ersek, remegst, flelmi rohamokat, lgszomjat idzhetnek el. A NASA tudsai megllaptottk, hogy a szem sajt frekvencija 18 Hz. Ilyen rezgs hatsra a szemgoly vibrlni kezd, s a szemzugbl kiindul, hatalmasra nv vzik bortjk el a ltmezt.
A fizikai tnyezk mellett az emberi rzkenysgnek s elvrsoknak is fontos szerepe van a szellemjelensgekben. Ritkn mutatkoznak ksrtetek trgyalteremben vagy orvosi mtben. Sok ember azonban vgyik a csodkra, s rmet szerez neki a szorongs. Ezt a szorongs feletti rmet hasznostotta Jonathan Sykes glasgow-i informatikus. Komputeren szimullta a South Bridge Vaults veit, s megvizsglta, hogy a virtulis vilg hang- s fnyhatsainak is van-e szellemkelt hatsuk. A tesztek tansga szerint a virtulis vilg bejrsa sorn a ltogatk mg erteljesebben reztk a szellemvilg jelenltt, mint a valsgban. A komputervilgban a ltogatk 60 szzalknak lett ldbrs a hta, mg a valsgos hidat bejrva csak 40 szzalknak.
A vizsglatok sorn a brit hagyomnyokat sem szabad figyelmen kvl hagyni. A britekben valami klns vonzalom van a lthatatlan zongoristk s a befalazott anysok irnt. Csaknem minden msodik brit hisz a ksrtetekben, s a statisztika szerint Nagy-Britanniban minden ngyzetkilomteren kt ksrtet "nyzsg".
|